Finalists 2022 | Falling Walls (2022)

Finalists 2022

These Finalists qualify for the title of Science Breakthrough of the Year, which is awarded in all ten categories, from Life Sciences to Science Engagement.

Click on a category below to learn more about the corresponding Finalists.

Life Science

Meet our Life Sciences Finalists

Adam Yala & Regina Barzilay, Massachusetts Institute of Technology (MIT), Predicting future cancer risk from medical imaging

Alberto Ascherio & Kjetil Bjornevik, Harvard T.H. Chan School of Public Health, Epstein-Barr virus causes multiple sclerosis

Ameya Kirtane, Brigham and Women’s Hospital, Harvard Medical School, Ultralong pills for fostering global female health

Anette-Gabriele Ziegler, Helmholtz Munich, German Research Center for Environmental Health, Prediction and prevention of diabetes in children

Autun Purser, Alfred Wegener Institute Helmholtz Centre for Polar and Marine Research (AWI), Discovering a vast icefish colony, Antarctica

Benyamin Rosental, Ben-Gurion University of the Negev, Stem cell transplantation for corals cell-therapy

Christian Rutz, Centre for Biological Diversity, School of Biology and University of St Andrews, Towards sustainable human-wildlife coexistence

Demis Hassabis, DeepMind, AlphaFold

Elodie Floriane Mandel-Briefer, University of Copenhagen, Assessing pig emotions from their vocalisations

Evan Eichler & Team, University of Washington, The complete sequence of a human genome

Gladys Kalema-Zikusoka, Conservation Through Public Health (CTPH), Conservation through Public Health

Iain Couzin, Max Planck Institute of Animal Behavior and Universität Konstanz, The geometry of decision-making

Jason Chin, MRC Laboratory of Moleclar Biology / University of Cambridge, Reprogramming the genetic code

Jennifer Mitchell, University of California San Francisco, MDMA-assisted therapy for severe PTSD

Jim Roberts, Lumen Bioscience, Democratizing biologic therapeutics

Klaus Gerwert, Ruhr-University-Bochum, Test for early detection of Alzheimer’s disease AD

Marcus Mall, Charité – Universitätsmedizin Berlin, Therapy of the molecular defect in cystic fibrosis

Maria Elena Bottazzi & Peter Hotez, Baylor College of Medicine and Texas Children’s Hospital, A Covid-19 vaccine patent free for global access

Martin Broadley, Rothamsted Research, GeoNutrition

Mehmet Fatih Yanik, ETH Zurich, Non-invasive focal drug delivery to the brain

Michael Pittman, The Chinese University of Hong Kong, Laser technology shows how dinosaurs took flight

Peter Ellis & James Turner, Kent University / Francis Crick Institute, Methods of offspring sex ratio control in animals

Piro Lito, Memorial Sloan Kettering Cancer Center, Inactivating KRAS: from bench to bedside and back

Rachel Vannette, University of California Davis, Uncovering functions of the flower microbiome

Randall Platt, ETH Zurich, Sentinel cells to understand and guide gut health

Regina Belz, Universität Hohenheim, HerbBi – Herbicide mediated Hormesis in plants

Segun Fatumo, MRC/UVRI and London School of Hygiene and Tropical Medicine, The genetic impact of non-communicable diseases in Africa

Stefano Sacanna & Team, New York University, Artificial cell mimics

Tobias Moser, University Medical Center Göttingen, Understanding and restoring hearing

Wolf Reik, Altos Labs Cambridge Institute and Babraham Institute Cambridge, Rejuvenation of human cells

You want to learn more about the Life Sciences category? Click on the button below.

Find out more

Physical Sciences

Meet our Physical Sciences Finalists

Alex Zylstra & Andrea Kritcher, Lawrence Livermore National Laboratory, Breaking the wall to self-heating Ppasmas

Anthony Kucernak, Imperial College London, Renewable energy devices that don’t cost the earth

Heide Ibrahim, Institut National de la Recherche Scientifique (INRS) and University of Ottawa, A molecular road movie: filming atomic motion

Holger Kreft, University of Göttingen, GIFT – Global Inventory of Floras and Traits

Ian Heywood, University of Oxford, A new view of the chaotic heart of our galaxy

Ihar Babushkin, Universität Hannover, The optical attoclock

Ilka Kriegel, Italian Institute of Technology, Solutions for direct solar energy storage

Jonas Degrave & Dr. Federico Felici, DeepMind / EPFL, Control of fusion plasma with AI

Jonathan Feng, University of California, Irvine, Detecting elusive neutrinos

Luciano Rezzolla, Goethe University Frankfurt, The first images of black holes

Maksym Yarema, ETH Zurich, Intermetallic nanocrystals from amalgams

Marcel Pawlowski, Leibniz-Institute for Astrophysics Potsdam, Cosmic choreographies

Matthias Christandl & Team, University of Copenhagen, Quantum position verification

Mihaela Zigman & Ferenc Krausz, Ludwig-Maximilians-Universität München (LMU), Max Planck Institute of Quantum Optics (MPQ) and Center for Molecular Fingerprinting (CMF), Probing human health with attosecond laser light

Mika Sillanpää, Aalto University, Entangling two macroscopic objects

Nathalie Picqué, Max Planck Institute of Quantum Optics, Optical frequency comb interferometry

Nathaniel Park, IBM Research, Development of new materials from carbon dioxide

Peter Baum, University of Konstanz, Seeing atoms and electrons in space and time

Peter Hommelhoff, Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg, Lightwave electronics

Roman Fasel, Empa – Swiss Federal Laboratories for Materials Science and Technology, Atomically precise carbon quantum materials

Ru-Jin Huang, Institute of Earth Environment, Chinese Academy of Sciences, To understand and mitigate haze and climate change

Sebastian Klembt, University of Würzburg, Vertical emitting topological laser array

Silke Ospelkaus-Schwarzer, Leibniz Universität Hannover, Institute of Quantum Optics, Breaking the wall to the molecular quantum world

Stefan Ulmer, RIKEN – Institute for Physical and Chemical Sciences, Testing fundamental symmetries with antiprotons

Thilo Stoeferle, IBM Research, Ultrafast and efficient all-optical logic circuits

Thomas Lauvaux, Laboratoire des Sciences du Climat et de l’Environnement (LSCE), Tracking methane sources from space

Xiulian Pan, Dalian Institute of Chemical Physics, Chinese Academy of Sciences, Study on direct syngas conversion to light olefins

Yang Jiao & Yunyan Qiu, Northwestern University, Electron-catalyzed molecular recognition

Yang Shao-Horn, Massachusetts Institute of Technology, Universal principles of catalytic functions

Yuanming Wang & Team, The University of Sydney, A new technique to detect rotating neutron stars

You want to learn more about the Physical Sciences category? Click on the button below.

Find out more

Engineering and Technology

Meet our Engineering and Technology Finalists

Aldo Steinfeld, ETH Zurich, Fuels from sunlight and air

Carsten Streb, University of Mainz, Dark solar hydrogen

Chee Kai Chua, Singapore University of Technology and Design, 3D food printing of fresh vegetables

Christiane Voigt, Johannes Gutenberg University Mainz & German Aerospace Center (DLR), Cleaner skies by particle reduction in aviation

Farbod Alijani& Cees Dekker, Technical University Delft, Graphene drums to fight antibiotic resistance

François Légaré & Team, Centre national de la recherche scientifique, A novel technology to compress high-power lasers

Huisheng Peng, Fudan University, Fiber polymer lithium-ion batteries

(Video) Falling Walls Engage 2022 – 50 Finalists in the category Science Engagement

James Collins, Broad Institute of MIT & Harvard University, A Covid-19 face mask diagnostic

Jinlong Gong, Tianjin University, Solar fuels: cell regulation device engineering

John Rogers, Northwestern University, Biocompatible electronic & microfluidic systems

Katja Heinze, Johannes Gutenberg University Mainz, Photochemistry with sustainable materials

Kylie Catchpole, Australian National University, High efficiency and low cost solar energy

Li Zhang, The Chinese University of Hong Kong, Microrobot swarms: fundamentals and clinical use

Mario Caironi, Fabrizio Viola, Jonathan Barsotti & Virgilio Mattoli, Istituto Italiano di Tecnologia / University of Pisa, Sustainable ultrathin electronics for healthtech

Maximilian Ackermann, Jonigk Danny, Peter Lee, Paul Tafforeau & Claire Walsh, Universitätsmedizin der Johannes Gutenberg Universität Mainz / University College London / Medizinische Hochschule Hannover / ESRF Grenoble, The human organ atlas, in health and disease

Mazhar Ali& Team, TU Delft, One-way superconductivity w/o magnetic field

Michael Holynski, University of Birmingham, Quantum sensing for gravity cartography

Philip Walther& Roberto Osellame, University of Vienna / Italian National Research Council, Quantum memristor: a device acting like a neuron

Shadi Dayeh, University of CaliforniaSan Diego, A ‘telescope’ for the human brain

Ting Xu& Team, Berkeley University, Program plastic lifecycle: an inside job of enzyme

Vasilis Ntziachristos, Institute of Biological and Medical Imaging, Helmholtz Munich and Chair of Biological Imaging, Technical University of Munich, The development of optoacoustic imaging methods

Wei Yan, Massachusetts Institute of Technology, Soft fiber electronics for brains and garments

Xia Chuan,Zeng Jie, Yu Tao & Team, University of Electronic Science and Technology of China / Chinese Academy of Sciences / University of Science and Technology, Recycling of CO2 to glucose and fatty acid

Xian Jun Loh, A*STAR, Vitreogel – A regenerative vitreous substitute

Xuanhe Zhao, Massachusetts Institute of Technology, Telerobotic stroke treatments

Xueliang Li, Southern University of Science and Technology, User-centered computers for energy efficiency

Yan Wang, Worcester Polytechnic Institute, Recycled materials outperform new materials

Yang Chai, Department of Applied Physics, Hong Kong Polytechnic University, In-sensor computing paradigm for visual processing

Yi Long, Nanyang Technological University, Radiative cooling regulated smart windows

Ziad Obermeyer, Berkeley University, Algorithms must learn from patients, not doctors

You want to learn more about the Engineering and Technology category? Click on the button below.

Find out more

Social Sciences and Humanities

Meet our Social Sciences and Humanities Finalists

Angela Saini, Independent Journalist, Challenging pseudoscience

Ann Morning, New York University, Rethinking race in global perspective

Armin Falk, University of Bonn, Behavioral determinants of fighting climate change

Claudio Mazuqui, Poder Justicial de Córdoba, Humanize justice and judicial communication

Damir Arsenijevic, University of Tuzla, Degraded bodies, degraded environments

Daniel Leese, Albert-Ludwigs-Universität Freiburg, The politics of historical justice in China

Dina Pomeranz, University of Zurich, How to fight corporate tax evasion – research in collaboration with tax authorities

Dolly Kikon, University of Melbourne, Practicing food sovereignty

Eeva Luhtakallio, University of Helsinki, Imagi(ni)ng Democracy (ImagiDem)

Elisa P. Reis, Federal University of Rio de Janeiro, Elite perceptions of poverty and inequality

Erica Gies, Independent Journalist, Water always wins

Heidi J. Larson, London School of Hygiene & Tropical Medicine, The confidence project

Heidi Stöckl, Ludwig Maximilian Universität Munich, Changes in intimate partner violence over time

Jennifer Telesca, Pratt Institute, New York, Breaking the walls on extractivism for ocean justice

Karen Douglas, Kent University, Psychology of conspiracy theories

Maria Micaela Sviatschi, Princeton University, Criminal organizations

Michele Gelfand, Stanford University, Tightness-Looseness

Morten H. Christiansen & Nick Chater, Cornell University & Warwick Business School, Language games: how improvisation changed humanity

Nicole Redvers, University of North Dakota, Arctic Indigenous Wellness Foundation

Nikita Sud, University of Oxford, The making of land and the making of India

Nikkil Sudharsanan, Technical University of Munich, Behavioral science and preventive health care

Racha Kirakosian, Albert-Ludwigs-University Freiburg, The mind’s eye: towards the neuro-medieval

Serena Parekh, Northeastern University, No refuge: ethics and the global refugee crisis

Sheila Jasanoff, Harvard University, Global observatory for genome editing

Sherilee Harper, University of Alberta, Local voices for global climate change impact

Stuart Michael McManus, The Chinese University of Hong Kong

Sunil Amrith, Yale University, The Global Renaissance

Sushrut Jadhav, University College London, How can you address social defeat in the Clinic

Ulrike Felt, University of Vienna, Innovation in reverse — engaging with left-behinds

Victoria Reyes-García, Universidad Autònoma de Barcelona, Local indicators of climate change impacts (LICCI)

Zsofia Toth, Durham University, Towards a new framework of AI robot accountability

You want to learn more about the Social Sciences and Humanities category? Click on the button below.

Find out more

Art and Science

Meet our Art and Science Finalists

Andreas Tjeldflaat, Framlab, Oversky

Antoni Rayzhekov, National Art Academy of Bulgaria, Fragile Perspectives

Beatie Wolfe, Independent Artist, From Green To Red

Bianka Hofmann, Alexander Köhn, Mathias Neugebauer & Team, Fraunhofer Institute for Digital Medicine, The Beauty of Blood Flow Analysis

Christian Kosmas Mayer, Independent Artist, Maa Kheru

Dmitrii Morozov, Independent Artist, adad

Dora Bartilotti, Medialabmx, The Textile Rebellion

Emily Lindsey, Natural History Museum of Los Angeles County, Augmented reality: time travel and teaching tool

Emeka Ogboh, 14th May Studio, Stirring the Pot

Ferdi Alici, OUCHHH STUDIO, AI Data Dark Machine Cern Data Painting

Fleur Oakes & Rachel Warr, Imperial College London, SomeBody

Gil Weinberg, Georgia Institute of Technology, FOREST

Holly Herndon, Holly Herndon Studio, Holly+

Irakli Sabekia, Studio Irakli Sabekia, Voicing Borders

Libby Heaney, Independent Artist, Ent-

Lucy Kim, Boston University, Melanin Images via Genetically Modified E. coli

Marc Böhlen, University at Buffalo, Return to Bali

masharu, Museum of Edible Earth, Museum of Edible Earth

Monika Sfeyfried, Cyrus Clarke & Jeff Nivala, Grow Your Own Cloud, Data Garden

Nancy Baker Cahill, Nancy Baker Cahill Studio & 4th Wall AR art app, CORPUS

Petra Jerič, National Institute of Chemistry Slovenia, Refashion

(Video) 9 finals 16FK/FA in 2022 | hypixel mega walls

Rachel Mayeri, Harvey Mudd College, Primate Cinema

Shama Rahman, Hasso-Plattner Institute & Jugular Productions, AI co-creative collaboration for Flow performance

Shihan Zhang & Qinqin Yang, alteR.studio, Skin Database

Sofia Crespo, Entangled Others, Critically Extant

Stephanie Rothenberg, University at Buffalo, Aquadisia

Susanne M. Winterling, Norwegian University of Science and Technology, TEMPERATE through the web of life

Sylvia Grace Borda, Climate Arts for Resilient Environments, Trees for Life: Living Artworks

Tom Corby, Giles Lane & Team, University of the Arts London, Materialising Data Embodying Climate Change

Victoria Vesna, University of California, Los Angeles, ALIEN STAR DUST: Signal to Noise

Yuning Chan, Tom Hartley & Yishan Qin, Edinburgh College of Art / Royal College of Art / Imperial College London, Project Habitate

You want to learn more about the Art and Science category? Click on the button below.

Find out more

Future Learning

Meet our Future Learning Finalists

Aline Sara,NaTakallam, high-quality language services delivered virtually by refugees

Vincent Widmer, Beekee,Making Learning Possible Anywhere,digital learning devices accessible without internet

Daniela Labra Cardero, AtentaMente,Educating for Wellbeing ,a remote program that transforms learning environments and integrates SEL

Ahmed Badr, Narratio, Narratio Fellowship, supporting resettled refugee youth via an annual storytelling and leadership fellowship

Frankline Ojiambo, Frankys Foundation,Train 1000 Rural Youth on Technology in Kenya, access to ICT education

Keren Shamir, Sense Education,Sense – AI Solution for Scaling 1-1 Interactions on Open Ended Assignments

Stephanie Jones, Harvard University,SEL Kernels of Practice,easy-to-use strategies to support children’s SEL in school

Ralph Forsbach, Brian – Study for exams, a data-driven, and engaging learning software for universities

Karin Künnapas,kood/Jõhvi,a new coding school launched in Estonia for adults providing development or retraining

Diamonique Clark, naaee, Black by Nature, community engagement program that teaches environmental literacy in Baltimore City

Charli Kemp, Harvard Graduate School of Education,Creating Holistic, Radical, and Transformational Learning Experiences to close the opportunity gab for youth in underserved communities

Julia Lemesh, Ukranian Global Universit, the world’s best educational institutions support Ukrainian students and scholars

Bruna Enne,Sinaliza Enem,prep course for University’s admission exam in Brazilian Sign Language

Mónica A. Ramos Li, Musa,a mobile micro-learning methodology that can be accessed anywhere

Madhushree Kamak, Science Gallery Bengaluru, Xperimenter Programme, a hybrid learningprogram

Chao Mbogho, KamiLimu,Bridging skills gap between classroom learning and global competitiveness

Brook Negussie, eLearnAfrica,a virtual learning management system for African educators and students

Uchenna Onwuamaegbu-Ugwu, EdufunTechnik,STEM-On-Wheels,makes STEM-based learning resources accessible to schools across Nigeria

Umer Farooq,Boltay Huroof,a software creating an inclusive society for the visually impaired community

Marjolein Crooijmans, Leiden University, Guiding the Next Generation of Bio-Entrepreneurs

Jonathan Mendonca, Barefoot Edu, Rehnuma,incubator for principals to scale innovation in under-resourced schools

Arnold Pears, KTH Royal Institute of Technology, K-ULF – Compensatory Teaching for Learning and Research

India Johnson, Thrival Indy Academy, Thrive for a Lifetime- Thrival Indy Academy, create a village which supports self-actualization

Violet Kemunto,Tutoto Centre of Hope,learning strategy for skills development for children in Uganda’s informal settlements

Jakub Radzikowski, Imperial College London,Chemical Kitchen,a tool that focuses on developing teaching based on parallels between gastronomy and STEMM

Julia Leduc,University of Cologne,Anymate Me,AI-powered web platform to create training videos simply via text input or audio

Nele Kollenberg, TechLabs e.V. – Digital Shaper Program, freedigital program to learn state of the art tech skills

Abhijit Sinha, Project DEFY,Nooks,community-led self-designed learning environments

Luma Makari,Elgorithm For Schools,digital mental health program for youth in the Arab world

Andrew Preston, Cassyni,Relaunching Academic Seminars,software tool that makes academic video more accessible for researchers and students

You want to learn more about the Future Learning category? Click on the button below.

Find out moree

Science and Innovation Management

Meet our Science and innovation Management Finalists

Kush R. Varshney, AI Fairness 360, an open-source toolkit for detecting, understanding and mitigating unwanted bias in machine learning

Anuraag Singh, TechNext, Transforming Science, R&D and technology management through quantitative forecasting

Emre Yildiz, Virtual Factory, avirtual environment to create, integrate, and manipulate the digital twin of all factory entities.

Khaled Elbehiery & Hussam Elbehiery, Robotized Datacenters, aprogrammable robotized design for datacenters to perform different tasks

Tony Q. S. Quek, Singapore University of Technology and Design, Future Communications R&D Programme, programme to jumpstart advanced communications and connectivity research

Firdausi Qadri, International Centre for Diarrhoeal Disease Research, Mucosal Immunology and Vaccinology for vaccines and translation for public health

Basma Albanna,Ain Shams University,Data-Powered Positive Deviance (DPPD), combining traditional and non-traditional data to identify and characterise outperformers

Christina Agapakis, Grow by Gingko,a magazine that tells the unfolding story of synthetic biology

Christopher Kyba & Team, GFZ German Research Centre for Geosciences, Nachtlichter,world’s largest ever lighting inventory, to better understand satellite data

Sara Sabry, Deep Space Initiative,increasing accessibility and opportunity in the space field while enabling deep space exploration

Sina Port, The Shared Diversity Models, drive brand innovation through shared diversity (of thought, identity, expertise, & experience)

Trevor Bedford & Richard Neher, Nextstrain, open-source project harness scientific, public health potential of pathogen genome data

Ana Belén Cristóbal,Universidad Politécnica de Madrid,Generation Solar,platform to create a unique solar energy community and promote data exchange

Sabine Schröder,Jülich Forschungszentrum,Tropospheric Ozone Assessment Report (TOAR) Data Infrastructure, open air quality data with extended metadata and user-friendly web services led by FAIR concept

Kalyan Veeramachaneni, MIT Institute for Data, Systems, and Society,The Synthetic Data Vault, Create AI models that create realistic yet synthetic data

Manu Prakash, Stanford University, Frugal Science,, building low-cost yet high performance scientific tools that compete with other scientific instruments’ functionally, make microscopic world visibl

Sophie Musset, Zooniverse, Solar Jet Hunter,helps solar scientists identify and characterize solar jets

Fabio Terribile, University of Naples, Landsupport: a DSS towards better land and soil policies

Umayal Branavan, University of Colombo, Genotyping Sri Lankan women with polycystic ovary syndrome (PCOS): towards a novel screening tool

Londa Schiebinger, Standford University, Gendered Innovations, project that harnesses the creative power of sex and gender analysis for discovery

Martin-Immanuel Bittner, Arctoris, Democratising Drug Discovery: Breaking the Wall of Slow and Inefficient Biomedical Research

Chenli LIU, Liu Lab, From fundamental research to practical application, the “upstairs and downstairs innovation and entrepreneurship complex” pattern pioneered in China

Chao Charles, Huawai Innovation Research Program, A win-win based Open innovation and cooperation program

Tim Errington, Center for Open Science, Reproducibility Project: Cancer Biology

Steven Allender, Sticke, Systems thinking for healthier communities (STICKE)

Robert Downey Jr., Footprint Coalition, Science Engine, platform where scientists can share research and engage to support it, fast grant seed funding to individual researchers

Vojtech Nosek, UNICO.AI, Experts.AI, AI-powered platform facilitates transfer of knowledge into practice

Marie Louise Conradsen, Aarhus University,ODIN – using openness to foster university-industry collaboration and innovation

Brian Nosek, Open Science Framework/Center for Open Science, increase openness, integrity, and reproducibility of research

Dick Co, Chain Reaction Innovations,Entrepreneurship at a Government-Funded Laboratory, technology thatunlocks human and technological potential needed for a more resilient planet

You want to learn more about the Science and Innovation Management category? Click on the button below.

Find out more

Science Start-Ups / Falling Walls Venture

Meet our Science Start-Ups / Falling Walls Venture Finalists

80 WASH LLP

ACKISION GmbH

AgGene

Agvolution

Air Company

AkoFresh

ArgenTAG

ARTI – Autonomous Robot Technology GmbH

Asani.io

Axolotl Biosciences

BAC3GEL

Bdetect

BeFC

Beth Bioinformatics Company Limited

Bilitech LTD

biotx.ai GmbH

Blue Practice Co. Ltd.

Bluu Seafood

Building Information Cloud GLWG

Bygen

C1 Green Chemicals AG

Carbon Cleanup GmbH

cellvie AG

Chemify

Compular

CrustaTec

Cutanos GmbH

Cyclize

Diamond Visions

dimpora AG

Dynocardia, Inc.

ekolive

Elypta

Endometrics

EpiBlok Therapeutics GmbH

EpiVario Inc.

EverCase, Inc

Exazyme GmbH

ExoMatter GmbH

Fagoterapia LAB S.r.l.

Formo

Genomiki Solutions Private Limited

GlycoVue Ltd

Goddard – Discovery

GrayMatters Health

House of Plasma GmbH

Hydrogen Energy Applications (Pty) Ltd [HYENA]

IAMA Therapeutics

IMESCIA

InCirT GmbH

Inmox

Innocent Meat GmbH

Invasight

IonKraft GmbH

Jupiter Ionics

Kitekraft

Krimanshi Technologies Private Limited

LabTwin GmbH

LightED

MagREEsource

Manastu Space Technologies Pvt Ltd

MariHealth Solutions

Mediprintic sp. z o.o.

Michroma

Midel Photonics GmbH

Modality.AI, Inc.

MorningStar Genes (Beijing) Intelligence Ltd.

MotorSkins

NanoLockin GmbH

NeuriTec

Neuronostics

NOAH Analytics

OBCTCD24

OMIND platform

Onego Bio Ltd

oqni

Organa

OSSTEC

Parverio Inc.

Phytonics

Plabeltech Private Limited

Planet A Foods (formerly QOA Company)

PRAMOMOLECULAR GmbH

PROSION GmbH

ProteinDistillery

Puna Bio

Q.ANT

QphoX

Qualivon Technologies Private Limited

RADBIO

(Video) Falling Walls Global Call Winner 2022: Serena Parekh

Random Power s.r.l. (RaP!)

Respiree Pte Ltd

Ribbon Biolabs

rnatics

Robossis Inc.

rrreefs

RSL Revolutionary Labs Ltd

Samsara Eco

Saptkrishi Scientific Private Limited

Semantic Web India Private Limited

sendance GmbH

Simsi, Inc.

Singularity Computing

Smolt, Inc.

Solgate GmbH

STRAWCTURE ECO

STROHBOID

Sturfer GmbH

Synogate UG

TerraClim

Tessera Intelligence

Theranautilus

Touchless ID Private Limited

TRIO Pharmaceuticals, Inc.

Tubulis GmbH

VAS MedTech

VesselSens

Voltfang GmbH

Wasna Pte Ltd

(Video) Falling Walls Global Call Winner 2022: Racha Kirakosian

You want to learn more about the Science Start-Ups category / Falling Walls Venture? Click on the button below.

Find out more

Science Engagement / Falling Walls Engage

Meet our Science Engagement / Falling Walls Engage Finalists

Please note: The numbers indicated do not count as ranking.

1. Thabiso Mashaba, IDIN-SADC Consortium

2. Darshana Joshi, Rural STEM Champions Fellowship

3. Karen Verstraelen, Amai! What an amazing AI-dea!

4. Nicole Rinehart, AllPlay: Making the World Fit for All Kids

5. Liesa Weiler-Wichtl, Junior research acadmey

6. Hannah Dalgleish, International Astronomical Youth Camp

7. Jerome Cote, Neuro-Show

8. Alfonso Olivera, STE(A)M ROOMS and LIDERS

9. Laura Henderson, Frontiers for Young Minds

10. Helen Bridle, Let’s Do Engineering

11. Hilary Webb, MOSAIC – Mission-oriented Swafs to advance innovation through co-creation

12. Rosa Arias, OdourCollect: Co-creating collaborative odour maps

13. Neda Jafari, Starcup Competition

14. Liat Ben David, Science Gap Year: enhancing equity through young science leaders

15. Otuo-Akyampong Boakye, Climate Smart Tree Planting

16. Joshua Salazar Mejía, OfflinePedia

17. Sharon Unsworth, Kletskoppen child language festival / Kletskoppen kindertaalfestival

18. Yamilée Toussaint Beach, Empowering Girls through STEM and Dance

19. Jie Geng, Science Drama videos

20. Jaime Antonio Mendoza Gonzales, Tecnonautas – Héroes del Planeta

21. Sandor Kruk, Romanian Science Festiva

22. Amber Abrams, Museum of Watery Relations/Water Map

23. Andrea Remes, Erandi Aprende

24. María Cristina Díaz, Chicas STEAM

25. Theo Anagnostopoulos, “EcosySTEM”: Integrating Pomak students in Thrace through STEM environmental education.

26. Anna Berti Suman, Sensing for Justice (SensJus)

27. Tim Rademacher, Witness Tree Project

28. Vaishali Sharma, Young Tinker Academy

29. Chioma Ibiam Aja, Cafe Scientifique-Woman

30. Mark Peñalver, Citizen Science and Community-based Waste & Brand Audit and Water Quality Monitoring in Panigan-Tamugan Watershed in Davao City

31. Faqih Akbar Alghozali, Elasmobranch Project Indonesia

32. Carrie Boyce, Science is a Drag

33. Sally Snow, Sharks of the Sulu Sea Impact Media Campaign

34. Miki Igarashi, Dancing Science Show

35. Charles Philipp, MICRO museums

36. Guadalupe Díaz Costanzo, Ocean

37. Brenda Noriega, Community Environmental Education Project

38. Hanna Rasper, Crowd-Science for the Med Sea – how crowdfunding can enable small-scale research projects

39. Michael Mumbo, Adventure in the Plants Kingdom

40. Archie Forpoh, STEM After School Encroachment Program

41. Pranjal Garg, Project Encephalon

42. Heike Wendt, Rethink Education and Science in Iraq: Student Conference on Sustainability

43. Agnes Förster, REVIERa

44. Ana Maria Londoño, EAFIT Children’s University

45. Ana Karen Ramirez Tellez, STEM PARTY by Epic Queen

46. Laila Berchane, Empowering Girls in rural areas through STEM

47. Grace Kibui Kago, Youtube Channel That Discusses Cell Biology Topics In Gikuyu Language

48. Victoria Kasprowicz, Using the internet as a communications tool to
facilitate scientific engagement projects with local communities in the COVID-19 social-distanced era

49. Tatiana Rincón Bello, Environmental georeferencing as a strengthening strategy in STEM+A training

50. Oluwafunke Akinbule, Nutritional Evaluation of Home-made Complementary foods using diversities of staples commonly consumed in Nigerian households

You want to learn more about the Science Engagement category / Falling Walls Engage? Click on the button below.

Find out more

Videos

1. Falling Walls Global Call Winner 2022: Piro Lito
(Falling Walls Foundation)
2. Falling Walls Lab India 2020 | Pitch-Presentations by the Finalists
(DWIH New Delhi)
3. Falling Walls Global Call Winner 2022: Yi Long
(Falling Walls Foundation)
4. Falling Walls Global Call Winner 2022: Stephanie M. Jones
(Falling Walls Foundation)
5. Falling Walls Global Call Winner 2022: Christian Kosmas Mayer
(Falling Walls Foundation)
6. Falling Walls Global Call Winner 2022: James Collins
(Falling Walls Foundation)

You might also like

Latest Posts

Article information

Author: Catherine Tremblay

Last Updated: 09/19/2022

Views: 5439

Rating: 4.7 / 5 (67 voted)

Reviews: 90% of readers found this page helpful

Author information

Name: Catherine Tremblay

Birthday: 1999-09-23

Address: Suite 461 73643 Sherril Loaf, Dickinsonland, AZ 47941-2379

Phone: +2678139151039

Job: International Administration Supervisor

Hobby: Dowsing, Snowboarding, Rowing, Beekeeping, Calligraphy, Shooting, Air sports

Introduction: My name is Catherine Tremblay, I am a precious, perfect, tasty, enthusiastic, inexpensive, vast, kind person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.